Aktualności

2023 – SIÓDMY SEZON MOTUL HRSMP – Co nowego ?

Nadchodzący sezon rajdowy 2023 będzie już siódmym sezonem dla Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (Motul HRSMP).  MOTUL jest sponsorem tytularnym cyklu od początku jego powstania w 2017 roku, a w 2016, kiedy cykl startował w randze Pucharu Polski silnie go wspierał. Jest to od 1989 roku jedna  z najdłuższych tego rodzaju relacji sponsorskich w sporcie samochodowym w Polsce. Od tego czasu między innymi dzięki HRSMP Motul zyskał bardzo silną rozpoznawalność marki zarówno w sporcie samochodowym jak i na powszechnym rynku użytkowników samochodów w Polsce. Obecnie Motul dominuje nie tylko na rynku motocyklowym, ale na rynku samochodów jest w elicie producentów powszechnie znanych i szczególnie cenionych ze względu na wyjątkową jakość oferowanych produktów.

Co nowego w Motul HRSMP 2023?

Nowy sezon zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Do samochodów homologowanych w okresie 1931-1990 dochodzą nowe roczniki. W związku ze zmianami jakie FIA planuje w najbliższych latach (uznanie za samochody historyczne wszystkich samochodów homologowanych do roku 2000), PZM już teraz zdecydował o przeniesieniu samochodów homologowanych miedzy 1991 a 1996 do Motul HRSMP. Oznacza to, że do Motul Historycznych Mistrzostw Polski przechodzą samochody homologowane w okresie 01.01.1991 – 31.12.1996 roku, które poprzednio startowały w klasach HR Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). W tym roku jeszcze nie jest to obowiązkowe, bo nie będziemy nikogo na siłę zmuszać do startów w Motul HRSMP i chyba dwóch zawodników pozostało w RSMP.  Jednak od 2024 samochody homologowane w latach 1991-1996 wystartują tylko u nas, abo nie wystartują wcale, bo nie będzie dla nich miejsca w RSMP. Dzieku tym zmianom do historyków mogących startować w naszym cyklu dołącza więc ponad 100 modeli, od tak oczywistych i popularnych jak Cinquecento Sporting,  Daewoo Nexia, czy Honda Civic, do tak kultowych jak Toyota GT Four, Subaru Impreza, Ford Escort Cossworth, czy Lancer Evo i  BMW M3 E36.

foto: G. Kozera 2023

W tym celu powołana jest nowa kategoria „5”, a samochody kategorii Historic Open 2WD/4WD wzbogacają się o cała gamę kultowych rajdówek. Nowe samochody w Motul HRSMP będą jechały wg regulaminu technicznego HR z RSMP, co znaczy, że nie trzeba w nich nic zmieniać. Jednocześnie, wszystkie samochody z już wydanym Narodowym Historycznym Paszportem Technicznym (NHTP), mogą startować wg dotychczasowej konfiguracji do końca ważności tego dokumentu, a nowe samochody z lat 1991-1996 mają czas do przyszłego sezonu na wyrobienie sobie NHTP.

Cykl pozostaje przyjazny dla zawodników. Wszelkie znaczące zmiany są zapowiadane co najmniej rok wcześniej i zawodnik ma dużo czasu na to by się do planowanych zmian dostosować. Nie ma więc mowy, by zawodnik był czymkolwiek zaskakiwany tuż przed sezonem.

Zespół Techniczny ds. Samochodów Historycznych

Główna Komisja Sportu Samochodowego (GKSS) PZM powołała w ramach Zespołu Technicznego specjalny zespół sędziów technicznych, którzy będą rozpatrywać wszelkie kwestie techniczne dotyczące „historyków”. Oznacza to, że wszystkie decyzje w sprawach tych samochodów będą kolegialne i udokumentowane. Każde ew. odstępstwo czy interpretacja regulaminu technicznego będzie publikowana i powszechnie znana. Wyeliminujemy w ten sposób element potencjalnej uznaniowości, a cały proces zyska na przejrzystości dla wszystkich.

Kategorie i Klasy

Będzie więc w Motul HRSMP pięć kategorii (1,2,3,4 i 5) dla samochodów zbudowanych zgodnie z homologacją, w których możliwe modyfikacje są bardzo ograniczone oraz dwie kategorie HISTORIC OPEN dla samochodów 2WD i 4WD, gdzie zakres dozwolonych modyfikacji jest znaczący. W każdej z tych kategorii zawodnik może zdobyć tytuł mistrzowski, bez względu na ilość sklasyfikowanych zawodników. No cóż, ci co nie startują oddają pole walkowerem!

W 2023 roku wprowadzona jest znacząca zmiana w klasach. W zasadzie podział kategorii obejmuje dwie klasy: do dwóch litrów i powyżej dwóch litrów.  Klasa w Motul HRSMP – dla przypomnienia – powoływana była od lat pod warunkiem zgłoszenie się co najmniej 3 zawodników w dwóch klasach danej kategorii.  Przy poprzednim podziale na wiele klas nie było najmniejszych szans by uzbierać dwie klasy w którejkolwiek  kategorii. Obecnie, przy tylko dwóch klasach w każdej kategorii istnieje duża szansa na powołanie klas i zdobycie w nich tytułów Mistrza Polski.

Dopuszczeni zawodnicy

Zmiana w regulaminie licencji sportu samochodowego PZM niesie znaczącą liberalizację
w zakresie wymogów licencyjnych. Poprzednio zawodnicy z licencją „RN” jechali dwa razy bez pomiaru czasu i potem nabywali prawo do licencji „R”, która z kolei dawała im prawo do klasyfikacji w Motul HRSMP.

Obecnie, każdy z licencją RN (dzisiaj zwaną „ND-R” lub wyższą) może wystartować w Motul HRSMP. Jednocześnie zlikwidowane są licencje pilotów, a dotychczasowe licencje „R co-driver” są przekształcane w licencje „ITC-R” kierowców,  z uprawnieniami do startów we wszystkich rajdowych zawodach krajowych i międzynarodowych FIA. Taką samą licencję dostaje posiadacz dotychczasowej licencji „R”. Więc teraz każdy członek załogi zwany jest „kierowcą” (a nie jak poprzednio „kierowcą” i „pilotem”), a „pilot”- zgodnie z powszechną międzynarodową nomenklaturą – zwany jest obecnie „drugim kierowcą” („co-driver”). Skutkiem tego dostosowania systemu licencji sportu samochodowego PZM do przepisów FIA jest większa dostępność startu w Motul HRSMP dla zawodników z podstawowymi licencjami krajowymi. Stąd miedzy innymi regulamin na rok 2023 likwiduje „przejazdy bez pomiaru czasu” jako kategorię startową. Zachowane zostają starty dla mistrzów i zawodników sportu samochodowego na zasadach VIP.

Kalendarz rajdowy Motul HRSMP 2023

W sezonie 2023 kalendarz obejmuje wszystkie 5 rajdów asfaltowych kalendarza RSMP. Są to: Rajd Świdnicki (w kwietniu), nowy w kalendarzu Rajd Małopolski (w lipcu), Rajd Rzeszowski (w sierpniu), Rajd Śląska (we wrześniu) oraz Rajd Wisły (w październiku).

Dwa rajdy szutrowe kalendarza RSMP, które znalazły się poza kalendarzem Motul HRSMP, tj. Rajd Polski oraz Rajd Podlaski. Są one jednak otwarte dla zawodników Motul HRSMP. Nie będą one liczone do klasyfikacji rocznej cyklu, ale w przypadku zgłoszenia się do tych rajdów zawodników Motul HRSMP, zostaną oni dopuszczeni do imprezy na zasadach regulaminu Motul HRSMP oraz sklasyfikowani oddzielnie w historycznej klasie ”HRSMP”.

Sezon Motul HRSMP prezentuje się więc bardzo ciekawie dla zawodników jak i bardzo atrakcyjnie dla kibiców.  Zmiany jakie wprowadzono w Motul HRSMP w 2023 roku przyczynią się do wzrostu frekwencji oraz rozwoju zarówno rajdów historycznych, jak i rajdów samochodów współczesnych.

Do najlbliższej rundy

Motul HRSMP