Aktualności

Finał sezonu bez trzykrotnego mistrza

Dwie z czterech rozegranych już w tym sezonie rund Motul HRSMP – Rajdy Świdnicki-Krause i Śląska – Robert Luty z Marcinem Celińskim ukończyli bez punktów. Powodem były awarie ich Subaru Legacy 4WD. Tym samym, choć do rozegrania są jeszcze dwa rajdy, szanse Lutego na czwarty tytuł są iluzoryczne. 

Robert Luty trzykrotnie wygrywał najważniejszą kategorię w Motul HRSMP, czyli Historyczną Klasyfikację Generalną. W 2017 roku triumfował z Darkiem Gurdziołkiem, a w sezonach 2019 i 2020 sięgał po tytuł z Marcinem Celińskim. W poprzednim sezonie Luty z Celińskim musieli uznać wyższość Marka Sudera i Marcina Kowalika, którzy po raz pierwszy w karierze wygrali Historyczną Klasyfikację Generalną.

Na pierwszym planie Robert Luty, a na prawym fotelu Marcin Celiński

Awarie samochodu nie są jednak nowością dla Lutego. W 2018 roku kierowca zmagał się z problemami z półosiami napędowymi, które regularnie się ukręcały. W dwóch kolejnych latach Legacy było już jednak znacznie bardziej niezawodne. Pech wrócił z początkiem 2021 roku. Otwierającego sezon Rajdu Nadwiślańskiego nie ukończyli. Zawody wygrali Suder i Kowalik, więc w kolejnych rundach, to Luty i Celiński niwelowali stratę do rywali. Pęknięty przewód hamulcowy w finałowej rundzie sezonu 2021, spowodował że ostatecznie sezon skończyli za załogą biało-czerwonej Sierry.

W tym roku rywalizacja Sudera z Lutym zakończyła się przedwcześnie, ponieważ kierowca Subaru nie zdecydował się na start w dwóch ostatnich rundach sezonu – w Wiśle (30 września – 1 października) i Koszycach (21-23 października). W sezonie 2022 Luty i Celiński nie mieli zapewnionego budżetu na wszystkie rundy, a dodatkowo ich strata do pierwszego miejsca to już 68 punktów. Przy 90 punktach jakie pozostały do zdobycia, mają zatem niewielkie szanse na zajęcie tego miejsca, które ich interesuje, czyli pierwszego.

W Historycznej Klasyfikacji Generalnej prowadzą Suder i Kowalik (153 pkt). Za nimi sklasyfikowano Marcina Grzelewskiego i Krzysztofa Niedbałę (99 pkt), a Luty i Celiński zajmują miejsce numer trzy z dorobkiem 85 „oczek”. Różnica jest tak spora ponieważ załoga Subaru Legacy w Świdnicy odpadła z rywalizacji z powodu awarii silnika, a w Rajdzie Śląska zawiódł ich dyferencjał.

Do najlbliższej rundy

Motul HRSMP