Aktualności

Historyki jadą w Beskidy

Przed laty wygrywali go tacy mistrzowie jak Marian Bublewicz, Błażej Krupa czy Andrzej Koper. W tym sezonie na trasach Rajdu Wisły (30 września – 1 października) ponownie zmierzą się załogi w rajdówkach z czasów, w których triumfy święcili wspomnieni zawodnicy. 67. edycja jednego z najbardziej zasłużonych polskich rajdów będzie przedostatnią rundą Motul HRSMP 2022. Na trasach w Beskidach zobaczymy blisko 20 historycznych rajdówek.

Automobilklub Śląski organizuje Rajd Wisły od 1951 roku. Absolutnym rekordzistą tych zawodów jest Sobiesław Zasada, który wygrywał je ośmiokrotnie. Tylko dwa triumfy mniej wywalczył Marian Bublewicz, w tym jeden za kierownicą Opla Kadetta GT/E, czyli rajdówki, którą w Motul HRSMP startują Piotr Kiepura i Mateusz Galle. Cztery razy najlepszy w Rajdzie Wisły był Błażej Krupa. W 1997 roku w Wiśle Janusz Kulig i Jarek Baran przypieczętowali swój pierwszy tytuł mistrzów Polski, do którego dojechali zjawiskowym Renault Megane Maxi. Rajd Wisły trzykrotnie był rundą Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W 2017 roku zwycięstwem kropkę nad „i” postawili Robert Luty i Dariusz Gurdziołek (Subaru Legacy 4WD) i sięgnęli po tytuł mistrzów Polski w rajdach historycznych. Rok później Luty ponownie wygrał, tym razem z Marcinem Celińskim, lecz tytuł w sezonie 2018 powędrował do Piotra Zaleskiego i Jacka Gruszczyńskiego (Porsche 911 SC). W ubiegłym roku puchary za zwycięstwo na Placu Hoffa w Wiśle odbierali Marek Suder i Marcin Kowalik, ciesząc się jednocześnie ze swojego pierwszego tytułu w Motul HRSMP.

Wąsko, kręto i przez szczyty

Organizatorzy 67. Rajdu Wisły przygotowali trasę o długości 312,64 km, z czego 117,6 km to dystans 10 prób sportowych. Pierwszy etap zostanie rozegrany w piątek, 30 września. Rano (od 8 do 11) zawodnicy będą mogli sprawdzić swoją formę i rajdówki na odcinku testowym w Ustroniu Jaszowcu. Oficjalny start rajdu zaplanowano na godzinę 17 na Placu Hoffa w Wiśle. Następnie kierowców i pilotów czekają dwie pętle składające się z odcinków Dobka-Partecznik (10,38 km) oraz Kubalonka (8,07 km). Po ich pokonaniu kierowcy i piloci zjadą na serwis w kompleksie Zagroń w Istebnej.

Z kolei na sobotę, 1 października zaplanowano dwie próby, które będą pokonywane po trzy razy: Laliki (18,3 km) oraz Istebna (8,6 km). Zakończenie zawodów i rozdanie pucharów – od 17:28 na Placu Hoffa w Wiśle.

Trasy w Beskidach to kwintesencja rajdowania – wąskie asfaltowe drogi, przejścia przez szczyty i liczne zakręty stawiają wiele wyzwań przed zawodnikami i ich kilkudziesięcioletnimi rajdówkami.

Meczbol Sudera i Kowalika

W roli liderów klasyfikacji historycznego czempionatu do Wisły przyjadą Suder i Kowalik. Przedostatnia runda mistrzostw będzie dla nich szansą na przypieczętowanie tytułu jeszcze przed kończącą sezon wyprawą do Koszyc. Załodze Forda Sierry RS Cosworth 4×4 odpadli najpoważniejsi rywale – Robert Luty i Marcin Celiński, którzy nie ukończyli dwóch z czterech rozegranych w tym roku rajdów. To sprawia, że ich szanse na mistrzostwo są już iluzoryczne. W obliczu tej sytuacji trzykrotny triumfator Motul HRSMP nie zdecydował się na start w dwóch ostatnich rajdach sezonu.

W klasie FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90) obrońcy tytułu będą mieli dwóch rywali – załogi Marcin Grzelewski/Krzysztof Niedbała (Ford Sierra RS Cosworth 4×4) i Elefant/Bartłomiej Męka (BMW 318is).

Wśród zgłoszonych załóg są naturalnie regularni uczestnicy rund Motul HRSMP. Mowa tu o Michale Łusiaku i Sylwii Zaborowskiej (Ford Mercury, klasa FIA 4/J1) czy też duecie Piotr Kiepura/Mateusz Galle (Opel Kadett GT/E, klasa FIA 3). Z kolei w klasie Historic Open 4WD Audi Quattro wystawią Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek. Co ciekawe, niesamowity samochód Olchawskiego swój debiut na rajdowych trasach miał właśnie podczas Rajdu Wisły w 2019 roku.

Wisła przyciąga

Łącznie start w piątej rundzie Motul HRSMP 2022 zadeklarowało 19 załóg. W tym gronie są również duety wracające do rywalizacji po krótszych lub dłuższych przerwach. I tak w Historic Open 2WD ponownie zobaczymy duet Krzysztof Mikulski/Jerzy Skrzypek (Mercedes C123 280E), a w Historic Open 2WD po pauzie na Rajd Śląska do rywalizacji wracają Wojciech Goździewicz i Joanna Madej (BMW 318is).

Do stawki kategorii FIA 3 (auta z lat 1976-81) dołączają Mirosław Miernik i Przemysław Baryła (Fiat Abarth 131 Rally), a także Piotr i Izabela Filipiak (BMW 320).

Jeszcze dłuższą przerwę od startów kończą bracia Rogowscy (Łada VAZ 2105 VTFS). Ostatnim startem Tymoteusza i Domosława był Rajd Śląska 2020. Drugą Ładę (2107 VTFS) przywiezie kolejny z rodzinnych duetów, czyli Witold i Witold Moliccy (ojciec i syn).

Stawkę piątej rundy Motul HRSMP uzupełnią dwie załogi jadące bez pomiaru czasu, czyli Baldwin/Ciszewska (Subaru Legacy 4WD) oraz Łanoszka/Kubat (Ford Sierra RS Cosworth).

Do najlbliższej rundy

Motul HRSMP