Aktualności

Mistrzowie z pucharami, sezon zakończony

Gala Sportu Samochodowego PZM zwieńczyła sezon 2022 w krajowych rajdach i wyścigach. W Centrum Olimpijskim w Warszawie, puchary i szarfy wywalczone na oesach rund Motul HRSMP odebrali także uczestnicy tego cyklu.

Triumf w najważniejszej kategorii – Historycznej Klasyfikacji Generalnej – już po raz drugi świętowali Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra RS Cosworth 4×4). Podobnie, jak w 2021 roku, także i w tym sezonie decydujący o losach zwycięstwa w tej klasyfikacji okazał się jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych rajdów w naszym kraju, czyli Rajd Wisły. Oprócz najważniejszego trofeum – w Historycznej Klasyfikacji Generalnej – Wisła rozstrzygnęła także kwestie tytułów w klasach. I tak w FIA 1 puchary za mistrzostwo odebrała załoga najstarszego w stawce samochodu, czyli Artur Skrabalak i Piotr Mitręga (Volvo Amazon). W FIA 2 regularność zaowocowała tytułem dla Andrzeja Wodzińskiego i Marka Kaczmarka. Co ciekawe, to załoga, która jechała po ten sukces trzema różnymi rajdówkami (Alfa Romeo, Lancia Fulvia i Datsun 280Z). Michał Łusiak z Sylwią Zaborowską (Ford Mercury) obronili tytuł w FIA 4/J1. Sukces osiągnęli również Wojciech i Konrad Stawowczyk. Dzięki wytrwałości i regularności załoga Trabanta 601 zapracowała na miano wicemistrzów Polski w kategorii FIA 4/J1. Suder i Kowalik, których samochód należy do klasy FIA 4/J2 do triumfu w Historycznej Klasyfikacji Generalnej dołożyli jeszcze puchar za zwycięstwo w tej kategorii wiekowej. Na drugim miejscu sezon zakończyli Marcin Grzelewski i Krzysztof Niedbała (Ford Sierra RS Cosworth 4×4), a II wicemistrzami zostali Elefant i Bartłomiej Męka (BMW 318is).

W Historic Open 2WD z duża przewagą triumfowali Wojciech Goździewicz i Joanna Madej (BMW 318is). Za tym duetem uplasowali się Marcin Moczarski i Krzysztof Pawlak, którzy w tym sezonie ścigali się Mercedesem 190E 2.3 Cosworth. Trzeci stopień podium przypadł załodze Motowizji, tworzoną przez Krzysztofa Mikulskiego oraz Jerzego Skrzypka (Mercedes 280CE). Z kolei Mariusz Polak i Mariusz Ziółkowski (Audi Coupe Quattro) punktowali we wszystkich rundach i okazali się najlepsi w Historic Open 4WD. O wyniku rywalizacji w tej kategorii zdecydowała nieobecność Grzegorza Olchawskiego i Łukasza Zaparta w Rajdzie Świdnickim-Krause, inauguracyjnej rundzie sezonu Motul HRSMP. Tym samym załoga spektakularnego Audi Quattro sięgnęła po tytuł wicemistrzów kraju w kategorii Historic Open 4WD.

Do najlbliższej rundy

Motul HRSMP