Aktualności

„Podchodzimy do tego jak do dobrej zabawy”

 W świecie wirtualnych rajdów większość z nas jest kompletnymi nowicjuszami, stawiamy tu pierwsze kroki i odkrywamy inny wymiar naszej pasji. – mówi Mirosław Miernik, koordynator rajdów historycznych PZM.

Dlaczego powstały Mistrzostwa Motul HRSMP Digital?

Jak wiele pomysłów w naszym cyklu, to inicjatywa zawodników. Nie wiemy, kiedy będziemy się ścigać na prawdziwych odcinkach specjalnych, ale wczesna wiosna to czas, gdy mogliśmy już rywalizować. Stąd pomysł rozpoczęcia sezonu w wirtualnej rzeczywistości. Od pomysłu do realizacji minęło kilka tygodni. Cieszymy się, że Mistrzostwa Motul HRSMP Digital wpisują się w ramy szeroko zakrojonego programu PZM Digital prowadzonego przez Podkomisję Nowych Technologii GKSS PZM. Firma Motul, która jest sponsorem tytularnym cyklu, jedzie z nami także w wirtualnej rzeczywistości. Podobnie jak Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, prowadząca kampania społeczną “Wyprzedzamy nowotwór”. Nie bede tego rozwijał, bo chyba każdy z nas to rozumie. Powiem jedynie, że nasz udział w tej kampanii właśnie teraz to sprawa naprawdę wyjątkowej wagi.

Jak zawodnicy Motul HRSMP podchodzą do wirtualnych mistrzostw?

Z wielkim zaciekawieniem i entuzjazmem. Wielu z nas nie miało jeszcze kilkanaście dni temu sprzętu, na którym moglibyśmy podjąć rywalizację. Teraz już zawzięcie trenujemy i szykujemy się do pierwszych startów. Ale wszyscy podchodzimy do tego, jak do dobrej zabawy. W świecie wirtualnych rajdów większość z nas jest kompletnymi nowicjuszami, stawiamy tu pierwsze kroki i odkrywamy inny wymiar naszej pasji.

Mamy za sobą pierwsze próby w wirtualnych rajdach. Zawodnicy podchodzą do tego z wielkim sportowym zacięciem ale i niesamowitą inwencją i koniecznym w tych czasach poczuciem humowu. Czeka nas sporo zabawy, a dodatkowym smaczkiem jest to, że naprawdę trudno wskazać faworytów. Może okazać się, że w wirtualnych zmaganiach to piloci będą górą, albo że objada nas nasi mechanicy!

Mistrzostwa Motul HRSMP Digital to rywalizacja tylko dla zawodników z Motul HRSMP?

Będziemy rywalizować w dwóch kategoriach – Motul HRSMP oraz Open. Pierwsza jest dla zawodników rywalizujących w Motul HRSMP, a także członków ich ekip, osób oficjalnych rund HRSMP i HRPP oraz sędziów. W Klasyfikacji Open zmierzą się pozostali licencjonowani kierowcy i piloci rajdowi. Przewidujemy też klasyfikację Gość dla mistrzów wszystkich konkurencji sportu samochodowego oraz specjalnie zaproszonych VIP-ów.

Dlaczego wybór padł na platformę Dirt3?

Dirt3 ma dużą liczbę aut historycznych oraz niską barierę wejścia, gdyż gra ma niewielkie wymagania sprzętowe, jest łatwo dostępna i można niskim kosztem przystąpić do rywalizacji. Nawet wtedy, gdy trzeba będzie skompletować sprzęt. Są nowsze symulacje, które jeszcze lepiej odwzorowują zachowanie samochodów, ale dla nas to pierwsze kroki w wirtualnym świecie. Priorytetem było to, by jak największa grupa zawodników mogła w nich wziąć udział. Naprawdę ważne były koszty – w zależności od tego, jaki sprzęt mamy, udział w sezonie Mistrzostw Motul HRSMP Digital może ograniczyć się do kilku zł, bo tyle kosztuje teraz ta gra na jedną z platform.

Jak będzie wyglądała rywalizacja?

Sezon składał się będzie z ośmiu rund, a każda runda to osiem odcinków specjalnych jednego z rajdów dostępnych w grze. Zawodnicy mogą trenować do woli, ale o tym, który rajd będzie liczył się w danej rundzie, dowiedzą się w dniu otwarcia zapisów. Wtedy wszyscy będą mieli podobne możliwości uzyskania najlepszego wyniku. Zapisy do pierwszej rundy ruszą 16 kwietnia.

Do najlbliższej rundy

Motul HRSMP